TR
EN

Aksoy Evleri

PROJE

Aksoy Evleri

YER

Vize / Kırklareli

İŞVEREN
Aksoylar Tük. Mad. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.
YIL

2015

BOYUT

3.906 m²

TİP

Konut

MİMARLIK HİZMETLERİ

  • Bina Tasarımı

Proje Hakkında

İşveren, Vize, Kırklareli’nde yer alan 7.845 m² arsa için; arsa ve imar olanakları dahilinde mümkün sayıda -zemin katlarda yaşam ve mutfak alanlarını, üst katlarda ise üç adet oda, banyo ve genişçe bir oturma odası mekanlarını içeren- müstakil evler tasarlanmasını talep etmiştir. Verilen program ve arsa verileri analiz edildiğinde ulaşım yolları ve çevre donatıları için gerekli alanlar ayrıldıktan sonra kalan arsa alanına on altı adet müstakil villa inşa edilebileceği sonucuna varılmıştır.

Minimum 350 m² ile maksimum 428 m² arasında değişen alanlara ayrılan on dört adet parsel için -yol konumuna göre sekiz adedi ön cepheden girişli, altı adedi de arka cepheden girişli olacak şekilde- projede A tipi olarak belirtilen on dört adet müstakil ev planlanmıştır. Bunlar dışında arsanın üst ve alt köşelerinde konumlandırılan 664 ve 607 m² lik iki adet parsel için ise B ve C tipleri adı altında; genel olarak A tipinden türetilen, ancak alan ve konum özellikleri ile A tipinden farklılaşan iki adet müstakil ev planlanmıştır.

A tipi evlerin giriş katında zemin kotundan birkaç basamakla yükseltilen giriş holü, bu hole açılan vestiyer odası ve tuvalet mekanları yer almaktadır. Üst kata çıkışı sağlayan tek kollu çelik konstrüksiyon merdiven direkt olarak giriş holünden başlatılmıştır. Giriş holünden sonra ana hol vasıtasıyla mutfak ve salon mekanlarına geçilmektedir. Salon cephesinde genişçe bir teras tasarlanmıştır. Terasa yan cephede mutfaktan, ön cephede salondan çıkış sağlanmıştır.

Üst katta merdivenden kat holüne çıkıldığında, merdivenin hemen yanında, ön cephe tarafında geniş bir balkonu olan oturma odası planlanmıştır. Bu mekan, merdiven ve holden duvar ve kapı ile ayrılmamıştır. Merdiven cephesi tamamen açık olan bu alan aslında içinde merdiven ve kat holünü de içeren bir yaşam alanıdır. Kat holünden giyinme odası vasıtasıyla ebeveyn banyosu ve ebeveyn odası mekanlarına geçilir. Ebeveyn odası dışında aynı kat holüne açılan iki adet oda ve bir adet genel banyo mekanları planlanmıştır.

B ve C tipinde de aslında yaşam kurgusu aynıdır. Arsa olanakları dahilinde giriş katlarında hol, mutfak, tuvalet ve vestiyer mekanlarının alanları arttırılmıştır. Bunun dışında B tipinde giriş holüne camlı küçük bir holle açılan misafir süiti eklenmiştir. Yine B ve C tipinde mutfak tarafına ön teraslarla bağlantılı kış bahçeleri ve önlerine yerleştirilen havuzlara cepheleri olan ilave yaşam alanları düşünülmüştür.

Tasarımda çizgileriyle yalın ve çağdaş, kullanılan malzemeleriyle çevresi ile uyumlu, içerdikleri fonksiyonlar açışından ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap veren; iç ve dış mekan ilişkileri doğru kurgulanmış binalardan oluşan dengeli bir kompozisyon oluşturmak hedeflenmiştir.

Proje Çizimleri