TR
EN

Lectra İstanbul Ofisi

PROJE

Lectra İstanbul Ofisi

YER

Koza Plaza / Esenler / İstanbul

İŞVEREN
Lectra Systemes Cad-Cam S. U. T. Tic. ve San. A.Ş.
YIL

2010

BOYUT

262 m²

TİP

Ticari

Proje Hakkında

Tekstil, mobilya vb. alanlarda entegre teknoloji çözümleri sunan Fransa merkezli global yazılım firması Lectra’nın Esenler’de Koza Plaza’daki İstanbul ofisi için firmamız tarafından mimari iç mekan tasarımı ve kontrollük hizmetleri verilmiştir. Mekan için iki farklı konsept hazırlanarak sunumu yapılmıştır. Seçilen konsepte göre uygulama ve detay projeleri hazırlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilmiştir.

Tasarımda teknoloji ve doğa birlikteliğini vurgulayan, aydınlık, rahat ve yalın bir iç mekan kurgusu sağlamak ana hedef olmuştur. Girişte, arkasında yer alan seminer salonuna da geçiş imkanı veren karşılama duvarı mekanda ilk göze çarpan mimari eleman olacak şekilde öne çıkarılmıştır. Bu duvarda firmanın global konumunu hissettirmek amacıyla, meşe ahşap kaplama zemin üzerinde beyaz Corian malzeme kullanılarak tasarlanan geniş pano yer almaktadır. Panonun üzerinde sol üst köşeye yerleştirilen aydınlatmalı Lectra logosu tüm ilgiyi üzerine çekecek şekilde konumlandırılmıştır. Karşılama duvarının hemen önünde ve bu duvara paralel olarak yerleştirilen bankoda Corian ve cam malzeme kullanılmıştır. Karşılama alanı zemini banko hizasına kadar halı ile kaplanarak, alanın ahşap parke kaplı genel sirkülasyon alanlarından ayrışması hedeflenmiştir. Girişte sol taraftaki duvar firma hakkında görsel ve yazılı bilgi vermesi amacıyla bilgi edinme duvarı olarak tasarlanmıştır. Ön yüzleri emaye boyalı cam kaplı, diğer yüzeyleri lake kaplı düşey elemanlar kullanılarak oluşturulan bu duvar içinde broşür rafı ve monitör yer almaktadır. Girişte sağ tarafta dairesel formlu, ahşap ve kısmen suni deri kaplı duvar bekleme sırasında oturma alanı fonksiyonunu da içermektedir. Bu amaçla önüne yine suni deri kaplı oturma elemanı yerleştirilmiştir. Dairesel duvar aynı zamanda arkasında bulunan ofis mutfağını da gizlemektedir.

Karşılama ve bekleme alanından açık ofise kontrollü geçiş şeffaf cam kapı ile sağlanmaktadır. Açık ofis bölümünde dairesel olarak planlanan sirkülasyon alanları gerek zeminde, gerekse asma tavanda malzeme ve yüzey farklılıkları ile vurgulanmıştır. Mekan içinde yer alan iki adet dairesel kolon Corian ile kaplanmıştır. Tüm bölmelerde ışık geçişini ve işyerindeki şeffaflığı sağlamak amacıyla cam kullanılmıştır. Genel olarak sirkülasyon alanlarının zemin yüzeyleri meşe parke, çalışma alanlarının zemin yüzeyleri de halı ile kaplanmıştır.

Açık ofisten geniş bir holle genel müdür odası, sistem odası ve toplantı odası mekanlarına geçilmektedir. Bu bölümde de zorunlu duvar yüzeyleri dışında tüm bölmeler akustik cam malzeme ile kurgulanmıştır.

Proje Çizimleri